Porady

Słabe włosy? To może być objaw niedoboru biotyny.

Słabe włosy To może być objaw niedoboru biotyny.

Najczęstszą reakcją na zauważenie pogorszenia kondycji włosów, czy też ich upadku, jest wyprawa do sklepu po szampon, którego etykieta obieca pomoc powyższych problemów. Natomiast nie każdy rodzaj kłopotów z włosami da się rozwikłać poprzez zastosowanie odpowiedniego środka myjącego. Stan zdrowia włosów informuje nas o tym, co dzieje się w środku mechanizmu ludzkiego. Wyraźnie słabe włosy mogą być więc oznaką poważnych niedoborów ważnych dla zachowania zdrowia substancji. Wystraszyć powinno zwłaszcza ich nadmierne wypadanie. Kosmetyki nie poradzą sobie z tym kłopotem. O wiele lepiej jest skorzystać z wyjścia jakim jest witamina na włosy.

Rola biotyny w organizmie człowieka

Pod nienaturalną „biotyna” kryje się witamina B7, zwana również witaminą H. Jest dostarczana do organizmu wraz żywnością – bogate w nią są produkty żywnościowe takie np: orzechy włoskie i ziemne, migdały, mąka pełnoziarnista, grzyby, wybrane warzywa (marchew, pomidory, szpinak), owoce (banany, melony, brzoskwinie), soja, drożdże, wątroba zwierząt, żółtko jajek, sery, masło. Ponadto, witamina B7 jest w pewnym stopniu naturalnie syntezowana jest florę bakteryjną jelit.

Biotyna oddziałowuje na organizm człowieka ma wielorakie. Jej podstawowa rola przyniosła jej przydomek „witaminy piękna”. Od witaminy H bowiem być zależna w ogromnej mierze kondycja skóry, włosów i paznokci, które w niemałym stopniu stanowią o wyglądzie . Jeśli chodzi o witaminy na włosy, biotyna jest zdecydowanie
najważniejszą z nich. Jednak wartość biotyny w organizmie nie ogranicza się tylko do zapewniania pięknego wyglądu.

Biotyna odgrywa w ciele ludzkim rolę nośnika dwutlenku węgla.Działa w syntezie kwasów tłuszczowych i aminokwasów, odpowiada też za prawidłowy przebieg procesów glukoneogenezy. Witamina B7 bierze udział w produkcji protrombiny, która jest

niezbędna dla należytej krzepliwości krwi. Biotyna ponadto wspomaga pracę tarczycy i jest konieczna dla właściwego wchłaniania kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Jak widać, biotyna właściwości ma bardzo zróżnicowane, ale wszystkie są istotne dla regularnego funkcjonowania organizmu.

Najbardziej zauważalne ma wpływ biotyna na włosy, skórę i paznokcie i to przemiana w ich obrębie powinny być znakiem ostrzegawczym, że być może nastąpił w ostatnim czasie jej brak. Biotyna porządkuje wydzielanie łoju przez skórę, wzmacnia płytkę paznokci oraz pobudza wzrost włosów i nadaje im zdrową odmianę. Zatem objawy takie np: łojotok, stany zapalne skóry, zmiana koloru skóry, łuszczenie skóry, łamliwość paznokci, wypadanie lub osłabienie włosów, powinny zwrócić naszą uwagę.

Skutki niedoboru biotyny

Objawy związane z pogarszaniem się kondycji włosów, skóry czy paznokci, to tylko część możliwych efektów niedoboru witaminy B7. Do niepożądanych objawów braku odpowiedniej ilości biotyny w organizmie należą takie jak: bóle mięśni, drętwienie dłoni i stóp, wzrost cholesterolu we krwi, chroniczne zmęczenie, senność, rozdrażnienie.

Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, charakteryzuje się krótkim okresem półtrwania. Sprawia to, że niemożliwe jest zgromadzenie jej zapasów w organizmie.Niedobory witaminy B7 występują wprawdzie relatywnierzadko, jednak nie jest cieżko do nich niechcący doprowadzić. Syntezę biotyny w jelitach wyczerpuje stosowanie antybiotyków, niektórych innych leków, spożywanie alkoholu, picie kawy, palenie papierosów. Niedobór może się też pojawić, jeśli dieta przez pewien czas będzie zbyt uboga w biotynę.Konsekwencje mogą być decydujące dlatego ważna jest szybka reakcja.

Główne ostrzeżenie

Zanim niedobór witaminy H zacznie siać spustoszenie w całym ciele najpierw da o sobie znać na zewnątrz.Pierwszymi oznakami obniżonego poziomu biotyny mogą być pojawiające problemy skórne i około-skórne. Dlatego, zamiast na widok większej niż zazwyczaj ilości włosów pozostałych na szczotce po czesaniu, można udawać się udawać się na poszukiwania szamponu do zadań specjalnych, warto zastanowić się, czy to osłabienie włosów nie wynika może z niedoboru biotyny. Na korektę diety może być już wówczas za późno, gdyż przyjmowane wraz z nią ilości witaminy H mogą okazać się niewystarczające do zniwelowania niedoboru. Rozwiązaniem tego problemu jest jednak sięgnięcie po adekwatnie zbilansowane substancje zawierające biotynę. Dobrym wyborem będą na przykład witaminy na włosy, gdyż biotyna jest najczęściej ich najgłówniejszym składnikiem. Biotyna tabletki, suplementy diety z biotyną, wspomagać znormalizować poziom tej najważniejszej dla funkcjonowania organizmu witaminy.

Pierwsze ostrzeżenie

Zanim niedobór witaminy H zacznie siać spustoszenie w całym ciele najpierw da o sobie znać na zewnątrz.Pierwszymi oznakami obniżonego poziomu biotyny mają pojawiające problemy skórne i około-skórne. Dlatego, zamiast na widok zwiększonej niż zazwyczaj ilości włosów pozostałych na szczotce po czesaniu, udawać się na poszukiwania szamponu do zadań specjalnych, warto zastanowić się, czy to osłabienie włosów nie wynika może z niedoboru biotyny. Na korektę diety może być już wówczas za późno, gdyż przyjmowane wraz z nią ilości witaminy H mogą okazać się niewystarczające do zniwelowania niedoboru. Rozwiązaniem tego problemu jest Jednak sięgnięcie po adekwatnie zbilansowane preparaty, zawierające biotynę. Odpowiednim wyborem będą na przykład witaminy na włosy, gdyż biotyna jest najczęściej ich głównym składnikiem. Biotyna tabletki, suplementy diety z biotyną,pomogą znormalizować poziom tej najważniejszej dla funkcjonowania organizmu witaminy.

Warto zrozumieć, jakie dokładnie biotyna działanie wywołuje w skórze głowy. Kumuluje ona mianowicie cząsteczki biodostępnej siarki, po to, by następnie zasilić nimi, poprzez krew, macierz włosa (czyli jego korzeń). W macierzy włosa powstają wiązania siarkowe, które odpowiadają za silne i elastyczne spojenie łodygi włosa na całej jej długości. W macierzy włosa jest także wytwarzana masa keratynowa, która wypełnia przyrost łodygi. Proces ten odbywa się prawidłowo bezustannie. Dlatego też suplement diety, taki jak biotyna tabletki, ma bezpośrednią rolę na stymulowanie porostu włosów.

Aby uchronić się przed wystąpieniem niedoborów biotyny, powinno się przyjmować ją profilaktycznie. Witamina B7 jest w zupełności bezpieczna dla ludzkiego organizmu, a wielokrotne badania potwierdzają, że nie jest możliwe jej przedawkowanie. Również przyjęcie znacznie dużych dawek biotyny niż zalecane, nie wywołuje żadnych negatywnych skutków dla zdrowia. Zyski z przyjmowania biotyny są zaś nieocenione. Nie tylko pozwala ona utrzymać poziom niezbędnej dla zdrowia witaminy w równowadze, ale też zapewnia efekt ładnych włosów, promiennej skóry i twardych paznokci.

Leave a Reply