Pielęgnacja

Jakie są najlepsze witaminy na włosy?

Jakie są najlepsze witaminy na włosy

Aby nasze włosy były piękne zdrowe i lśniące potrzebujemy zrównoważonej diety by nie dopuścić do wszelkich awitaminoz, one to bowiem powodują nadmierne wypadanie włosów. U zdrowego człowieka dopuszczalne jest wypadanie 100 włosów na dobę. Trzeba również pamiętać, że włosom potrzebne są witaminy z grupy B, witamina A, E, H, F i C. Każda z tych witamin na włosy w inny sposób stymuluje ich porost i witalność.

Tak więc witaminy na włosy działają na prawidłowy metabolizm zrogowaciałych komórek macierzy włosa. Brak lub niedostatek tej witaminy objawia się słabymi łamliwymi włosami, które w wyniku długotrwałego braku wypadają. To witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Największe jej pokłady znajdziemy w tkankach zwierzęcych takich jak ryby, tłuste mięso, sery, jaja, mleko oraz w pomidorach, papryce, marchwi, truskawkach i warzywach zielono listnych.

Witaminy z grupy B

Uczestniczą bezpośrednio w procesach fizjologicznych wzrostu włosów,chroniąc je przed działaniem niekorzystnych procesów zewnętrznych i przed chorobami. Tak witaminy B1 i B2 regulują pracę gruczołów łojowych, regulują proces budowy komórek i tkanek, |zapobiegają tworzeniu się łupieżu. Można ją zauważyć i znaleźć znaleźć w piersi kurczaka, ziarnach słonecznika, oleju słonecznikowym i wieprzowinie. Witamina B3 wspomaga pracę układu krwionośnego wpływając na odpowiednią ilość krwinek i rozszerzając naczynia krwionośne dostarczają między innymi włosy w substancje odżywcze oraz tlen. Witamina B5 wspomaga pigmentację włosów hamując ich siwienie.Zgrywa główną rolę w procesach regeneracyjnych, a znaleźć ją możemy w brokułach i grzybach. Witamina B6 bierze udział w podziale komórek w mniszkach włosowych, a jej największą ilość dostarczymy naszemu mechanizmowi jedząc sardynki, banany i wątróbkę. Witamina B9 jest odpowiedzialna za porost włosa. To tak zwany kwas foliowy, którego nieprzebrane pokłady są w mielonym kminku. Kminek należy mielić bo w nasionach jest kompletnie nieprzyswajalny przez nasz organizm ( przelatuje przez układ trawienny w nienaruszonym stanie). Wreszcie witamina B12 wspomaga włosy zapobiegając ich wypadaniu. Dostępna w kurzych wątróbkach i wołowinie. Niedobór witamin z grupy B może kierować do nadmiernego łojotoku.

Witamina E

Chroni włosy przed działaniem wolnych rodników, nadaje im aksamitny połysk i tym sprawia, że włosy wyglądają wspaniale Najwięcej witaminy E znajduje się w zbożach, olejach w tym w kukurydzianym, szafranowym, migdałach i orzechach. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach.

Witamina H

Także oddziałuje na porost włosów. Zapobiega ich siwieniu oraz łysieniu. Bogatym źródłem tej witaminy są orzechy, kraby, grzyby, szpinak, pomidory, marchew, olej sojowy, mąka sojowa, sardynki i wątróbka.

Witamina F

To zespół nienasyconych kwasów tłuszczowych.Stymulują pracę wszystkich komórek organizmu w tym również włosów.

Wszystkie powyżej opisane witaminy obecnie można kupić w aptece jako produkty zestawów witamin, względnie przygotowanych suplementów diety. Natomiast by Podbudować włosy i zapobiec ich wypadaniu, oraz regenerować mniszki włosowe stymulując je do pracy, można kupić w aptece odżywkę dla osób po chemioterapii, która świetnie działa na porost włosów.

Leave a Reply